فناوری فناوری عمومی

گوگل در مورد سیستم های جمع آوری داده خود سخن می گوید

سیستم آموزش گوگل
امیرحسین عراقی
نوشته شده توسط امیرحسین عراقی

فرانکین در ماه ژانویه نامه ای به گوگل فرستاده و جزییات سیاست های مجموعه داده Edtech را جویا شده است.

او میخواست دریابد که گوگل با داده های جمع آوری شده از سوی دانشجویانی که از (chromBook)GAFE  (نام نرم افزار گوگل برای تحصیل و آموزش است) نرم افزار کاربردی گوگل  برای آموزش و سایر خدمات اینترنتی چه می کند.

گوگل بخش عمده ای از درآمد خود را از تبلیغات آنلاین هدف گیری شده جمع می کند. به طوری که جای نگرانی است که مبادا خدماتی مانند GAFE و سایر خدمات مشابه در کلاس از اطلاعاتی بدون رضایت والدین و کاربران ارشد استفاده کند.

بنیاد Electronic Frontier   هم این غول تکنولوژی را بخاطر درگیر شدن در چنین فعالیت های ناگواری در سال گذشته متهم کرد.

سوزان مولیناری سرپرست سیاست های اجتماعی و ارتباطات با دولت در گوگل ،به این اتهام پاسخ داده و با جزییات روشنی ، سوال فرانکلین را در خصوص هسته ی سرویس GAFE  شرح داده است ، برطبق اظهارات وی ، گوگل اطلاعات کاربران را که توسط دانشجویان ایجاد شده بود را جمع آوری کرده ،ولی هرگز از آنها در تبلیغات آنلاین هدف گیری شده است استفاده نکرده است وی همچنین اضافه کرد :

اطلاعات جمع آوری شده توسط GAFE تنها برای همان خدمات استفاده شده و تمامی مدارس ملزم به اجرای قانون ۱۹۹۸ حفاظت از حریم خصوصی کودکان به اضمام رضایت والدین برای جمع آوری داده ها از بخش مربوط به دانش آموزان GAFE هستند.

صرف نظر از GAFE بسیاری از سرویس های دیگری هستند که یک مدرسه می تواند در دسترس دانش آموزان قرار بدهد  برای مثال جستجو ، نقشه ها ، کلیپ های YouTube  که جز خدمات غیر از GAFE هستند می تواند  از آنها استفاده کند .

فرانکلین همچنین پرسید که آیا برای گوگل امکان دارد شروع به جمع آوری داده ها (GAFE) به عنوان یک امکان سخت گیرانه کند؟

خانم مولیناری در پاسخ گفته است که  کاربران ارشد و کاربران عادی می توانند دسترسی به بعضی خدمات را محدود کنند در حالیکه مدارس نیز باید رضایت والدین برای استفاده از سرویس جمع آوری اطلاعات گوکل را بدست آورند.

منبع مجله فناوری

[تعداد رای:0]

درباره نویسنده

امیرحسین عراقی

امیرحسین عراقی

درج دیدگاه