سلامت

تحقیقات نشان می دهد ۱۰ دقیقه ورزش می تواند توان مغز را افزایش دهد

ورزش - exercise
محسن فلسفی
نوشته شده توسط محسن فلسفی
بر طبق نتایج پژوهشی که اخیرا انجام شده، دوچرخه سواری یا قدم زدن سریع به مدت ده دقیقه  پیش از کنفرانس درسی یا امتحان می تواند ایده ی مناسبی باشد.

این پژوهش که در مجله  ی نوروسایکولوژی منتشر شده شواهدی را فراهم می نماید مبنی بر اینکه تنها ۱۰ دقیقه ورزش می تواند عملکرد مغر را برای مدت کوتاهی پس از انجام ورزش افزایش دهد.

ورزش بر روی دوچرخه ی ثابت ( برگرفته از سایت Shutterstock)

درحالیکه این  مطالعه، فقط تعداد کمی از افراد را شامل می شد و تاثیر آن پایدار نبود، اما پیام آن مشخص است: ورزش باعث بهبود قابل توجه در توانایی مغز شما برای افزایش عملکرد شما می شود.

تحقیقات پیشین، اثرات مفید انجام تمرین ورزشی در طول سالیان متمادی  و بهبود عملکرد شناختی در طولانی مدت را نشان داده اند. مطالعات بیشتری نیز نشان داده اند که تمرین متوسط برای حداقل ۲۰ دقیقه باعث ایجاد تأثیر فوری، اما قابل توجهی بر عملکرد شناختی می شود.

برای بررسی بیشتر، محققان حرکات چشم را که با نام ضد پرش چشم معروف است (حرکات چشم دور از محرک های انعکاسی در لوب پیشانی ) با استفاده از نرم افزار تخصصی حرکات چشم بر روی ۱۴ بزرگسال سالم جوان انجام دادند. حرکات چشم به عملکرد مغز مربوط به تصمیم گیری، حل مسئله و مهار افکار مرتبط است.

سپس محققان آنها را به یکی از دو گروه تقسیم کردند: نشستن و خواندن یک مجله یا  تمرین بر روی یک دوچرخه ثابت با سرعت متوسط تا شدید به مدت ۱۰ دقیقه. آنها آزمون حرکات چشم و هماهنگی را مدت کوتاهی پس از این فعالیت ها (۱۷ دقیقه) تکرار کردند.

بین آزمون اول و دوم چشم، محققان هیچ تفاوت قابل توجهی را در نمرات کسانی که نشسته بودند و یک مجله خوانده بودند  مشاهده نکردند. . با این حال، برای کسانی که دوچرخه سواری  انجام داده بودند، زمان واکنش آنها تا ۵۰ میلی ثانیه افزایش پیدا کرد، بدون  اینکه تغییر در دقت به وجود بیاید. این نشان دهنده افزایش ۱۴ درصدی در عملکرد شناختی است که این امر نشان می دهد که ورزش، کنترل حرکت و زمان واکنش را که از طریق حرکات چشم اندازه گیری می شود، بهبوده داده است.

یافتن یک افزایش شناختی سریع حاصل از ورزش ده دقیقه ای جذاب است، اما مدث اثر نامشخص است و نیازمند مطالعات بیشتری است.

به گفته محققان، توضیحات برای بهبود شناختی ممکن است به طور کلی به بهبود جریان خون به مغز یا انتشار پروتئین های خاصی یا عوامل رشدی مرتبط باشد، که نه تنها از نورون ها محافظت می کند بلکه باعث رشد آنها می شود. در عوض، محققان حدس می زنند که افزایش سطح آگاهی یا تحریک پس از ورزش نیز می تواند به بهبود عملکرد شناختی برای انجام این وظایف اجرایی کمک کند.

به طور کلی، یافته های تحقیق با نتایج حاصل از  مطالعه در بیماران مسن و کسانی که بیماری های عروقی و دیابت دارند،  در تضاد است، یعنی مواردی که سلامت رگ های خونی در مقایسه با بیماران جوان و سالم تر، در معرض خطر قرار دارد.

سوال این است که آیا در مقایسه با آن چه در مورد بیماران جوانتر و سالم تر دیده شده، ۱۰ دقیقه تمرین برای دیدن هرگونه اثر قابل اندازه گیری در بیماران مسن، کافی خواهد بود یا نه.

به این ترتیب، این مطالعه کاملا قانع کننده است و این پرسش را مطرح می کند که آیا ما باید میزان اندکی از ورزش های هوازی را به منظور بهبود عملکرد شناختی، در روزهای کاری یا زمان مدرسه ترتیب دهیم.

محدودیت فزاینده ی میزهای تردمیل می تواند یک پاسخ باشد وقتی که شما به تقویت روانی اضافی در محل کار  نیاز دارید. ورزش شدید (HIT) که نوعی ورزش مقاومتی است  همراه با مدت کوتاهی وزنه برداری شدید نیز می تواند یک گزینه ی دیگر باشد.

منبع:Forbes

[تعداد رای:0]

درباره نویسنده

محسن فلسفی

محسن فلسفی

ارسال نظر

درج دیدگاه