علم و دانش فناوری فناوری عمومی

واقعیت مجازی چیست ؟

what is Virtual Reality
امیرحسین عراقی
نوشته شده توسط امیرحسین عراقی

برای این که بدانیم واقعیت مجازی چیست؟! معنی لغوی آن را بررسی می کنیم. تعریف واقعیت مجازی طبیعتا از دو واژه واقعیت و مجازی می آید. تعریف مجازی در واقع کلمه “نزدیک” می تواند باشد و تعریف واقعیت چیزی است که ما به عنوان انسان آن را تجربه میکنیم .پس واژه های واقعیت مجازی را به طور اساسی می‌توان واقعیت نزدیک خواند البته ما می توانستیم آن را هر چیز دیگری هم نامگذاری کنیم اما معمولاً از آن به گونه خاصی از رقابت حقیقی اشاره می کند.

ما جهان هستی را از طریق سیستم های ادراکی و حواست چندگانه خود می‌شناسیم تمامی ما در مدرسه آموختیم که دارای ۵حس چشایی بساوایی بویایی بینایی و شنوایی هستیم. هرچند اینها آشکارترین اندام های حسی ما محسوب می‌شود اما به انسان ها دارای های قوای حسی بسیار شبیه تری مانند تبادل هستند.
سایر ورودی های حسی ما ،بعلاوه نوع خاص پردازش اطلاعات را ایجاد خواهیم کرد که یک روند غنی دریافت اطلاعات از پیرامون خودمان در ذهنمان خواهیم داشت.
تمام چیزهای که واقعیت خودمان شناخته این از حواسمان نشات می گیرد به بیان دیگر تمام تجربه ما از واقعیت تنها از ترکیب اطلاعات به دست آمده از حواسمان و ساز و کار ایجاد حس بر اساس آن داده ها که توسط مغز ساخته می‌شود به دست می‌آید.
پس اگر با همین اطلاعات ساخته و پرداخته مغز بتوانید حواس چند گانه خود را در آمیزید، در نتیجه ی پاسخ ،چگونگی ادراک شما نسبت به واقعیت خواهد کرد و می‌توان شما را با حالتی از واقعیت که در آن اصلا وجود خارجی ندارد مواجه کرد . اما این سه بعدی سازی مغزتان آن را یک واقعیت تجسم می کند ، چیزی که ما از آن به عنوان واقعیت مجازی یاد می کنیم.
به طورخلاصه واقعیت مجازی در معرض قرار دادن افراد و حواسمان در یک موقعیت مجازی تولید شده توسط یک رایانه و گشت و گذار در آن به شیوه خاص است.

اندر واژه های تخصصی و فنی ….

در پاسخ یه این که واقعیت مجازی چیست؟ به بیان فنی باید گفت ‘مستقیم رو به جلو’ .
واقعیت مجازی واژه ای فنی برای یک محیط سه بعدی ساخته شده توسط رایانه است که می تواند توسط انسان مورد گشت و گذار قرار گیرد. انسان بخشی از فضای مجازی شده و در آن غوطه ور شده و میتوان اجسام درون آن را دستکاری کرده و مجموعه ای از فعالیت ها را درون آن انجام دهد.

واقعیت مجازی چطور بدست می آید ؟

امروزه واقعیت مجازی معمولا توسط تکنولوژی کامپیوتری جدید پیاده سازی می شود سیستم ها و سازوکارهای مانند ها تردمیل های هدایت شونده و جهت جهت دار و دستکش های مخصوص برای این کار استفاده می شوند. همه اینها در کنار هم به منظور ایجاد یک توهم و خیال از واقعیت حواسمان را تحریک میکند.
از آنجایی که حواست چندگانه و مغزمان همواره سعی در ایجاد بهترین و کاملترین تطابق و همخوانی با جهان پیرامون ماست لذا ارائه واقعیت مجازی چندان هم که به نظر می‌رسد کار ساده ای نیست .اگر چیزی حتی ذره ای درست از آب در نهایت فوری متوجه می شویم و این درست همان جای واژه های غوطه ور شدن و واقعیت وارد میشوند.
چنین موضوعاتی که تجربیات لذت‌بخش واقعیت مجازی یا قانع کردن مغز از استنباط جهان بیرونی را تجربیات ناخوشایند و تکان دهنده از هم جدا می کنند در واقع بخشی تکنیکی و بخشی دیگر مفهومی هستند.
دانلود واقعیت مجازی می بایست فیزیولوژی بدن انسان را نیز در مورد در نظر بگیرد مثلا میدان دید چشم انسان با فریم های ویدیویی متفاوت است کم و بیش انسان دارای زاویه دید ۱۸۰ است اما توجه زیادی به تصاویر کناری ندارد. هر چند اگر این تصاویر کناری حذف شوند متوجه خواهیم شد به طور مشابه وقتی که درون اتاقک شبیه ساز هستید و چشم و گوشت آن دو چیز متناقض و ناهمگون را دریافت کنند به چهار حالت تهوع حرکت خواهید شد یعنی همان حسی که درون قایق یا در حالت مطالعه درون خود رو متحرک برای تان را می دهد .
اگر در یک پیاده سازی و اجرای واقعیت مجازی ، به منظور هرچه بیشتر تطابق و همخوانی سعی در ترکیب سخت افزار نرم افزار و حسگرها به گونه ای درست و دقیق شود به چیزی دست خواهیم یافت که به آن حس حضور (در دنیای مجازی ) اطلاق می شود به گونه ای که اجسام و موضوعات انگار در واقعیت وجود دارند .

چرا واقعیت مجازی داشته باشیم:

مجموعه این کارها خیلی سخت به نظر می‌آید و البته واقعاً همین‌طور هم هست .اما چه چیزی توسعه واقعیت مجازی را ارزشمند می‌کنند؟ ارزش سرگرمی به طور بالقوه واضح است . فیلم های سه بعدی این چنینی و بازی‌های ویدیویی مثال خوبی هستند. و البته صنعت میلیارد دلاری بازی و سرگرمی و مصرف‌کنندگان آن همواره به دنبال چیزهای تازه ترند. البته واقعیت مجازی برنامه های کاربردی بسیار جدی هم دارد.
گستره بسیار بزرگی از برنامه های کاربردی واقعیت مجازی به صورت زیر هستند:
معماری، ورزشی، پزشکی، هنر، سرگرمی
مجازی می‌توانند یافته‌های جالب و عجیبی در این عرصه که مستقیماً بر زندگی روزمره ما تاثیر می گذارند بیانجامد.
هرچه که در دنیای حقیقی نشدنی خطرناک و گران باشد در دنیای مجازی برعکس است .از خلبانهای هواپیماهای جنگی تحت آموزش گرفته تا برنامه‌های لازم برای شبیه سازی عمل جراحی ، واقعیت مجازی به ما اجازه می‌دهد تا تجربیات خطرناک دنیای حقیقی را در یک محیط مجازی و بدون ریسک انجام دهیم. همچنان که قیمت واقعیت مجازی پایین می آید، و بیشتر در دسترس همگان قرار می گیرد، می‌توانیم انتظار مصارف جدیدترین از آن داشته باشیم مانند آموزش و بهره وری.
حقیقت مجازی و پسرعمویش واقعیت افزوده چیزی را که واقعا با دنیای مجازی آشنا شده ایم تغییر می دهند و این روند تا دخالت انسان در فناوری هایمان ادامه دارد.

امکاناتی از سیستم های واقعیت مجازی:

گونه‌های مختلفی از سیستم های واقعیت مجازی وجود دارد اما همه ی آنها یک ویژگی مشترک دارند و آن دیدن تصاویر سه بعدی و در اندازه ها و ابعاد دنیای واقعی است ضمن اینکه همچنان که فرد دارد در محیطی که با میدان دیدش همخوانی دارد گشت می‌زند ،هدف این است که بین حرکات سر و چشم و پاسخ و واکنش مناسب از جهان مجازی پیرامونش یکپارچگی به وجود بیاید!
مثلاً تغییر در قوه ادراک این اطمینان را برای شخص پدید می آورد که محیط مجازی هم لذت بخش و هم واقعیست.
یک محیط مجازی باید واکنش های مناسبی را ارائه دهد در زمان حقیقی چنانچه شخص محیط اطراف را گشت می‌زنند وقتی عملی را انجام می دهد بلافاصله واکنش آن را میبینند ولی اگر قرار باشد به این عمل انسان و عکس العمل جهان مجازی و یا کندی شود مشکلاتی بروز می‌کنند که تجربه دنیای مجازی را مشکل میکند و شخص در می یابد که در یک جهان مجازی مصنوعی قرار دارد و سعی می کنند تا رفتارهای خود را متقابلاً به صورت مکانیکی و زمانبندی شده در تطابق و اطرافش تنظیم کند.
هدف این است که این جهان مجازی هرچه بیشتر طبیعی جلوه کرده و به یک تجربه به یادماندنی تبدیل شود.

خلاصه:

مجازی در واقع خلق محیطی مجازی که در آن حواس چندگانه ما به گونه ای در آن قرار می گیرد که مواردی را تجربه می‌کند که گویی در دنیای واقعی است برای نیل به این هدف از دامنه وسیعی از فناوری‌ها استفاده می‌شود که مجموعه از پروژه های پیچیده تکنیکی هستند که قوه ادراک و شناخت ما را به چالش می‌کشند می‌توان از آنها هم استفاده های جدی کرد و هم سرگرمی، و این فناوری روز به روز ارزان تر و در دسترس تر میشود.
بهنود واقعیت مجازی می‌توانیم شاهد موارد استفاده کاملاً خلاقانه در آینده نزدیک بود و زیربنایی جهت انجام کارها و مشاغل و همچنین ارتباطات داشته باشیم.

[تعداد رای:1]

درباره نویسنده

امیرحسین عراقی

امیرحسین عراقی

درج دیدگاه