علم و دانش

انتخاب رشته کنکور سراسری سال ۹۷

نوشته شده توسط آرش آذرهمایون

یکی از مهمترین تصمیماتی که دانش آموزان در روند تحصیل خود باید بگیرند انتخاب رشته ای است که در دانشگاه ادامه خواهد داد و برای کنکور سراسری در آن رشته سنجیده خواهد شد. در این روند انتخاب یک مشاوره تحصیلی خوب و آگاه بسیار موثر است و میتواند در آینده تحصیلی و شغلی فرد بسیار تاثیر گذار باشد.

اکثر کنکوری ها بر این باورند که برای داشتن انتخاب رشته‌ ی خوب، مهم‌ ترین چیز دارا بودن کارنامه کنکور و نمره کنکور و رتبه‌ کنکور خوب است اما این افراد بیش از این ‌که به خودشان، اهداف شان، آینده‌ و زندگی شان فکر کنند به نظر سایرین و اهمیتی که مردم جامعه برای رشته ‌های دانشگاهی مختلف قائل هستند، توجه می ‌کنند.

گام اصلی برای داشتن انتخاب رشته‌ ی منطقی این است که خود و هدف نهایی خود را خوب بشناسند. در مورد خیلی از داوطلبان دیده شده که فرد در رشته ای پذیرفته شده است که علاقه ای ندارد و گاها علی رغم تمام تلاشش برای ورود به دانشگاه، از ادامه تحصیل در دانشگاه انصراف می دهند. برای همین است که مشاوره انتخاب رشته کنکور نقشی مهم در آینده شغلی و روحی تمامی دانش آموزان و دانشجویان دارد.

یک انتخاب رشته خوب چه ویژگی هایی دارد؟

آخرین مرحله دانش آموزان برای ورود به دانشگاه انتخاب رشته کنکور است که مهم ترین گام نیز محسوب می‎شود. پس یک انتخاب غلط می‌ تواند زحمات چندین و چند ساله داوطلب کنکور را بر باد دهد.

یک انتخاب رشته کنکور مناسب به همان اندازه می‌ تواند داوطلب کنکور را به رشته‎ای که به آن علاقمند است برساند و این مهم نهایتا منجر به رضایت شغلی و اشتغال هدفمند و کاهش نرخ بیکاری و افزایش بهروری شغلی در جامعه خواهد شد.

 

دو کلمه حرف حساب با داوطلب:

حرف حساب اول: سعی نکن بنا به هر دلیلی شانس انتخاب رشته کردن رو از خودت بگیری و سعی نکن به خاطر رتبه بدت و به هر ضرب و زوری وارد هر رشته و دانشگاهی بشی. رشته ای که تو دانشگاه میخونی، بعدها خیلی تو روحیه و زندگیت تاثیر می ذاره.

حرف حساب دوم: اگه می خوای بهترین انتخاب رو داشته باشی باید ۳ تا سوال رو جواب بدی: شانس قبولیم کجاهاست، تو چه رشته هایی استعداد دارم و چطور باید انتخابامو بچینم تا بهترین باشه.

دو کلمه حرف حساب با پدرها و مادرها:

حرف حساب اول: خواهش می کنم بدون داشتن اطلاعات دقیق درباره رشته ها و دانشگاهها و استعداد و علاقه داوطلب براش نسخه نپیچید.

حرف حساب دوم: دوباره و این بار با تأکید بیشتر خواهش می کنم که سعی نکنید با ایجاد یه محیط خیلی پر استرس، اجازه فکر کردن و تصمیم گیری درست رو از داوطلب بگیرید.

ظرفیت پذیرش دانشگاه ها

با مطالعه آمار هر ساله کنکور میبینیم که داوطلبان در رشته تجربی بیش از سایر رشته ها هستند. یعنی طبق آمار بیش از ۶۰ درصد داوطلبان رشته های دانشگاهی زیرگروه رشته تجربی هستند و علاقمند به تحصیل در یکی از رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی هستند و تقریبا یک پنجم ظرفیت به دوره روزانه اختصاص دارد. طبیعی است با میزان ظرفیت موجود امکان تحقق هدف تمامی داوطلبان میسر نبوده و تمامی هشدارها و توصیه ها مبنی بر انتخاب رشته متوازن است که در چنین شرایطی نقش خود را نشان می دهد. که این امر اهمیت مشاوره انتخاب رشته کنکور را صد چندان می کند.

 

انتخاب رشته در گرایش ریاضی و فیزیک

در رشته ریاضی و فیزیک انتخاب رشته به شرطی می تواند مسیر موفقیت شما باشد که آگاهی خود را نسبت به رشته های ارائه شده در دانشگاه ها بالا ببرید و بدانید رشته ی مورد علاقه ی شما در کدام یک از دانشگاه های ایران رتبه ی بهتری دارد.

سپس با انتخاب صحیح و آگاهانه بتوانید به اهداف بزرگتر دست پیدا کنید. دغدغه اصلی کنکوری ها این است که چه طور می شود با رتبه خود در دانشگاه مد نظر در رشته ی مورد علاقه قبول شد.

همانطور که میدانید کنکور ریاضی سومین گروه آزمایشی پرجمعیت در کنکور سراسری است که رشته های فنی مهندسی و علوم پایه را در خود جای داده است. با توجه به آمار قبولی در رشته های مهندسی اصلی ترین هدف داوطلبان این رشته برای شرکت در انتخاب رشته ریاضی است. در سال های اخیر با توجه به آمارهای موجود از رشد نزولی متقاضیان این گروه آزمایشی، شانس قبولی داوطلبان در رشته های مهندسی بیشتر شده است. اما انتخاب رشته ی مناسب مستلزم آگاهی کامل شما از تمامی موارد مرتبط خواهد بود.

انتخاب رشته در گرایش تجربی

به دلیل افت بازار کار در اکثر رشته ها به جز تجربی، انتخاب مسیر تحصیل در گرایش های تجربی در میان دانشجویان سال به سال افزایش می یابد. انتخاب رشته تجربی می تواند مسیر موفقیت شما باشد درصورتیکه آگاهی خود را نسبت به رشته های ارائه شده در دانشگاه های مد نظر بالا ببرید و بدانید رشته ی مورد علاقه ی شما در کدام یک از دانشگاه های ایران رتبه ی بهتری دارد و با انتخاب صحیح و آگاهانه بتوانید به اهداف بزرگتر دست پیدا کنید. دغدغه اصلی کنکوری ها این است که چه طور می شود با رتبه خود در دانشگاه مد نظر در رشته ی مورد علاقه قبول شد.

انتخاب رشته گرایش علوم انسانی

یکی از بزرگترین هدف های اصلی دانش آموزان رشته انسانی است قبول شدن در یکی از رشته های روانشناسی، حقوق حسابداری می باشد. انتخاب رشته ی انسانی در میان دانشجویان سال به سال کاهش می یابد و این موضوع به دلیل معرفی نشدن درست این مجموعه و پتانسیل های آن است.

انتخاب رشته انسانی نیز می تواند مسیر موفقیت شما باشد فقط باید آگاهی خود را نسبت به رشته های ارائه شده در دانشگاه های مد نظر بالا ببرید و بدانید رشته ی مورد علاقه ی شما در کدام یک از دانشگاه های ایران رتبه ی بهتری دارد و با انتخاب صحیح و آگاهانه بتوانید به اهداف بزرگتر دست پیدا کنید. دغدغه اصلی داوطلبان این است که چه طور می شود با رتبه خود در دانشگاه مد نظر در رشته ی مورد علاقه قبول شد که این نیازمند تحقیق و مشاوره از افراد اهل فن می باشد.

انتخاب رشته گرایش هنر

انتخاب رشته در زیرگروه هنر به شرطی می تواند مسیر موفقیت شما باشد که آگاهی خود را نسبت به رشته های ارائه شده در دانشگاه های مد نظر بالا ببرید و بدانید رشته ی مورد علاقه ی شما در کدام یک از دانشگاه های ایران رتبه ی بهتری دارد و با انتخاب صحیح و آگاهانه بتوانید به اهداف بزرگتر دست یابید. دغدغه اصلی کنکوری ها این است که چه طور می شود با رتبه خود در دانشگاه مد نظر در رشته ی مورد علاقه قبول شد. شما میتوانید برای انتخاب رشته ی صحیح و درست با در نظر گرفتن علاقه و استعداد فردی با مشاوران ما تماس گرفته تا شما را در انتخاب راه زندگی راهنمایی کنیم. انتخاب رشته هنر در میان دانشجویان سال به سال کاهش می یابد و این موضوع به دلیل معرفی نشدن درست این مجموعه و پتانسیل های آن است.

انتخاب رشته گرایش زبان

شرکت در کنکور زبان های خارجی هم برای متقاضیان این رشته و هم برای متقاضیان سایر گروه های آزمایشی اصلی از جمله ریاضی، تجربی، انسانی مجاز است. کارنامه انتخاب رشته زبان مدتی بعد از اعلام نتایج کنکور منتشر می شود و داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته زبان هستند ۱۵۰ رشته را می توانند بر اساس اولویت انتخاب نمایند داوطلبان برای قبولی در رشته ی مورد نظر باید به رشته های زیر گروهی که در آن نمرات بالایی را به دست آورده اند توجه کرده و آن ها را در اولویت قرار دهند زیرا که شانس قبولی بیشتر است برای آگاهی دقیق از نحوه ی انتخاب رشته زبان باید با کارنامه و تاثیر سهمیه مناطق بر روی رتبه کاملا آشنا باشید تا بتوانید در انتخاب رشته دانشگاه موفق باشید.

 

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۷

از مواردی که مورد توجه دانش آموزان است میزان تاثیر معدل در کنکور است که به امتحانات نهایی اختصاص دارد که نمرات امتحانات نیم سال اول که به صورت داخلی برگزار می شوند تاثیری در این قانون ندارند. در حال حاضر میزان تاثیر معدل در کنکور به صورت مثبت اعلام شده است. تاثیر معدل در کنکور بر اساس تراز داوطلبان می باشد. به عبارت دیگر برای ارتباط دادن نمرات نهایی دروس به نمرات کنکور سراسری از واحدی به نام تراز استفاده می شود. یعنی نمرات امتحانات نهایی و درصد های کنکور سراسری را طی فرآیندی به تراز تبدیل می کنند تا بتوانند نمره نهایی داوطلبان کنکور را محاسبه و رتبه های کنکور را مشخص کنند بنابراین نمره کتبی نهایی و رتبه کنکور به تراز تبدیل خواهد شد.

داوطلبان رشته های تحصیلی علوم انسانی، ریاضی و فیزیک می توانند در کنکور تجربی شرکت کنند و بالعکس. اما توجه داشت که داوطلبان رشته علوم انسانی که دروسی چون فیزیک، شیمی و زیست را نخوانده اند و همچنین داوطلبان رشته ی تجربی که دروسی از جمله فلسفه، منطق و جغرافیا را نگذرانده اند، جزو سوابق تحصیلی شان محسوب نخواهد شد. به همین دلیل، منظور از سوابق تحصیلی در قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری نمره هریک از دروس مرتبط می باشد.

به عنوان مثال برای داوطلبان رشته علوم انسانی فقط دروس عمومی مشمول قانون تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور قرار می گیرد و فقط نمرات امتحاناتی که به صورت نهایی و سراسری برگزار شده است مانند امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان و امتحانات نهایی پیش دانشگاهی جزو سوابق تحصیلی محسوب می شوند

کد رشته های دوره های روزانه، شبانه، بین الملل، غیرانتفاعی و پیام نور در انتخاب رشته کنکور سراسری

همانطور که در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ملاحظه کرده اید، رشته های مختلفی بر اساس گروه آزمایشی فرد که شامل تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان می باشد موجود است و داوطلبان می توانند بر اساس گروه آموزشی خود آنها را انتخاب نمایند.

در کد رشته های روزانه در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری داوطلبان بایستی به نکاتی توجه داشته باشند. در رشته های روزانه داوطلبان نمی توانند بطور مجدد در کنکور سراسری سال بعد شرکت نمایند و در صورتی که داوطلب در یکی از رشته های روزانه پذیرفته شود یک سال از کنکور محروم می شود مگر اینکه تا تاریخ ۱ اسفند انصراف خود را اعلام نماید و بتواند در کنکور سراسری شرکت کند. داوطلبانی که در دوره های روزانه پذیرفته می شوند دارای تعهد خدمت پس از انجام دوره تحصیلی خود می باشند.

کد رشته های مربوط به دوره شبانه در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری

این کدرشته ها بصورت کد رشته های نوبت دوم در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری هستند و داوطلبان می بایست بعد از قبولی در این رشته ها شهریه پرداخت نماید. این شهریه برای همه رشته ها ثابت نبوده و بر اساس نوع رشته و بر این اساس که دارای واحد های نظری یا عملی متفاوتی باشند با یکدیگر متفاوت هستند. داوطلبان بعد از اتمام دوره تحصیل خود هیچ تعهدی به دولت ندارند و چون هزینه تحصیل را قبلا در واحد شهریه های دانشگاه پرداخت نموده اند نیازی به انجام تعهد خدمت نداشته و مدرک تحصیلی آنها آزاد می باشد. همچنین داوطلبان به این نکته توجه داشته باشند که کسانی که در دوره های شبانه پذیرفته می شوند هیچ تفاوتی به لحاظ ارزش مدرکی و همچنین شرایط استخدامی با سایر داوطلبان دوره های روزانه ندارند و در سر یک کلاس به همراه سایر دانشجویان دوره روزانه حاضر می شوند.

 

داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی در خارج از کشور را دارند کدام دوره مناسب تر است؟

داوطلبان کنکور سراسری به این نکته توجه داشته باشند که اگر قصد جدی برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند بهتر است که در شرایط مساوی شبانه شهر خودتان و روزانه شهرهای دیگر در یک رشته خاص، شبانه یا دوره نوبت دوم را انتخاب نمایید. علت این انتخاب این است داوطلبان نوبت دوم با پرداخت شهریه می توانند در انتهای دوره تحصیل خود مدرک تحصیلی خود را آزاد نمایند و تعهد خدمتی برای آنها وجود نخواهد داشت.

 

دوره های پیام نور موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

در قسمت انتهایی دفترچه انتخاب رشته کنکور کد رشته مربوط به محل های دانشگاه پیام نور به تفکیک استان آورده شده است و داوطلبان می توانند این رشته ها را نیز انتخاب نمایند. با توجه به اینکه این رشته ها با پرداخت شهریه می باشد و سیستم آموزشی پیام نور نیز با سایر سیستم های آموزشی تفاوت چشمگیری را دارد لذا بیشتر داوطلبانی که نمی توانند به صورت تمام وقت در دانشگاه حضور داشته باشند به سراغ رشته های پیام نور می روند. زیرا در این رشته ها کلاس های نظری بصورت اختیاری برگزار می شود و امتحانات کلیه دانشگاههای پیام نور بصورت متمرکز و نهایی با سوالات یکسان در کل کشور برگزار می شود..

 

دوره های غیر انتفاعی موجود در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

این دوره های نیز شامل پرداخت هزینه می باشند و به لحاظ میزان شهریه نزدیک به میزان شهریه دانشگاه آزاد می باشد. دوره های غیرانتفاعی نیز از لحاظ سیستم آموزشی نزدیک به سایر سیستم های آموزشی می باشد و دانشگاههای غیر انتفاعی معمولا کوچکتر هستند و تمامی رشته ها را نیز پوشش نمی دهند.

 

تاثیر سهمیه مناطق در انتخاب رشته کنکور سراسری

در سهمیه مناطق ۱ و ۲ و ۳ کنکور سراسری، داوطلبان از لحاظ گذراندن دوره تعهد خدمت خود با یکدیگر تفاوت دارند. معمولا میزان تعهد خدمت برای داوطلبان مناطق ۲ و ۳ به میزان دو برابر داوطلبان مناطق ۱ و سهمیه آزاد است. تمامی دانشگاه های کشور بر اساس ظرفیت کلی خود آن را به ظرفیت مناطق یک تا سه برای پذیرش و همچنین سهمیه های ایثارگران تقسیم می کند.

تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری

سهمیه ایثارگران برای جانبازان ۲۵ درصد به بالا و همچنین شهدا و آزادگان ۲۵% و برای جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان دارای شش ماه سابقه جبهه ۵ درصد است. همچنین در استفاده از این سهمیه حتما باید داوطلبان ۷۰ درصد نمره کل آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب نماید.

[تعداد رای:0]

درباره نویسنده

آرش آذرهمایون

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران

دیدگاهتان را بنویسید