علم و دانش

اثر ماندلا چیست؟ همه چیز درباره پدیده اثر ماندلا

آرش آذرهمایون
نوشته شده توسط آرش آذرهمایون

اثر ماندلا چیست؟ یک نظریه جنجالی وجود دارد که به ما می گوید ممکن است وجود خاطرات کاذب علتی بر وجود جهان های موازی باشند.برخی دانشمندان معتقدند خاطرات کاذب صرفا سوء خاطرات هستند. به این معنی که خاطره ای را با یک خاطره دیگر قاطی کرده ایم و یا بر اثر گذشت زمان و تشابه آن خاطره با خاطره ای دیگر یک خاطره جدید کاذب در ما به وجود آورده است. اما برخی دیگر، خاطرات کاذب را در نتیجه لغزیدن ما به جهان های موازی می دانند. خاطراتی که از یک جهان دیگر داریم اما چون از لحاظ فیزیکی در حال حاضر در این دنیا هستیم فکر می کنیم که کاذب است. در همین باب حتی می توان در مورد خواب صحبت کرد و گفت چه بسا خواب هایی که می بینم نتیجه لغزیدن ما به جهان دیگری باشند و حتی ممکن است خواب هایمان واقعیتی محض اما در جهانی دیگر باشند. شما به من بگویید چه کسی می تواند این را رد کند؟ اصلا از کجا معلوم همین الان من در یک دنیای موازی نباشم و در حال خواب دیدن نباشم؟ (البته این نظریه است که رنه دکارت فیلسوف فرانسوی ارائه داد) .

 

بهتر است بدانید ماجرا از جایی شروع شد که خانم فیونا بروم، وقتی خبر مرگ نلسون ماندلا را در سال ۲۰۱۳ شنید بسیار متعجب شد چرا که به وضوح به خاطر می آورد که خبر مرگ او را در دهه ۸۰ از رادیو شنیده است. پس از تحقیق های بسیار و صحبت با دیگران متوجه شد که او تنها نیست و عده زیاد دیگری نیز به وضوح نه تنها خبر مرگ نلسون ماندلا بلکه شرکت در مراسم تشییع جنازه او در دهه ۸۰ میلادی را به یاد می آورند. به همین خاطر از آن زمان به بعد، هروقت شخصی گذشته ای را به وضوح به خاطر می آورد که با شواهد بیرونی مغایرت دارد، به آن اثر ماندلا می گویند.

آیا شما هم یکی از این افراد هستید؟

آیا شما تا بحال با اثر ماندلا برخورد داشته اید؟

با ما همراه شوید و با نگاهی به فهرست شگفت انگیز زیر بیندازید تا متوجه شوید که شما هم به این پدیده دچار شده اید یا خیر.

 

۱- درگذشت نلسون ماندلا

نلسون ماندلا، از فعالان بسیار برجسته‌ی مخالف تبعیض نژادی و رئیس جمهور آفریقای جنوبی (از سال ۱۹۹۴ تا سال ۱۹۹۹) بود، که در تاریخ ۵ دسامبر ۲۰۱۳ ( در سن ۹۵ سالگی) در منزلش در هاتن میشیگان در گذشت. اما، بسیاری از آدم‌ها در کشورهای مختلف به وضوح به یاد می‌آورند که ماندلا در دهه‌ی ۱۹۸۰ در زندان فوت کرده است. بعضی از آن‌ها حتی ادعا می‌کنند مراسم تشییع او را که از تلویزیون به صورت مستقیم پخش شده است دیده اند و به خاطر می‌آورند.

 

۲- تصویر بازی مونوپولی

آیا تصویر شخصیت مونوپولی که یک عینک یک چشمی می‌زد را به یاد می‌آورید؟ خب پس باید این را بگویم که فقط شما نیستید که چنین تصویری را از او به یاد می‌آورد. اما، اگر با دقت به او نگاه کنید، می‌فهمید که عینک یک چشمی ندارد. هرگز نداشته است.

 

۳- داستان خرس های برنشتاین

انسان های بسیاری خاطرات خوشی از مجموعه کتاب‌های خرس‌های برنشتاین دارند. آن‌ها این مجموعه کتاب‌ها را برای بچه‌ها، یا اعضای خانواده با صدای بلند می‌خوانند. این یک خاطره‌ی محبوب مشترک در کودکی بسیاری از ما است. اما تلفظ صحیح نام این مجموعه کتاب‌ها «خرس‌های برنشتین» است اما بسیاری به اشتباه آن را با عنوان «خرس‌های برنشتاین» به خاطر می‌آورند.

 

۴- موقعیت جزیره سریلانکا

اثر ماندلا همچنین در جغرافیا هم اتفاق افتاده است به طوری که بسیاری از انسان ها مناطق وسیعی از زمین، و کشورها را در جاهای دیگری به یاد می‌آورند. یکی از متداول ترین این یادآوری‌های اشتباه به سریلانکا مربوط می‌شود. بسیاری از آدم‌ها چنین تصور می‌کنند که این جزیره، آن طور که نقشه‌ها نشان می‌دهند در جنوب شرق آفریقا نیست، بلکه در جنوب هند واقع شده است.

 

۵- جایزه اسکار لئوناردو دی‌ کاپریو

وقتی بازیگر مشهور هالیوود لئوناردو دی کاپریو نهایتا در فوریه‌ی سال ۲۰۱۶ اولین اسکار خود را برنده شد لحظه‌ای تاریخی بود که خیلی‌ها انتظارش را کشیده بودند. با وجود این، بعضی از آدم‌ها به روشنی جشنی را به یاد می‌آورند که در آن دی‌کاپریو برنده جایزه‌ی اسکار شده بود.

 

۶- تعداد ایالات آمریکا

 

ایالات آمریکا

این اثر ماندلا کمی تعجب برانگیز است. ایالات متحده‌ی آمریکا یک جمهوری فدرال متشکل از ۵۰ ایالت است، اینطور نیست؟ پس چرا بسیاری از آدم‌ها چنین به ذهن خود سپرده‌اند که ایالات متحده ۵۱ یا حتی ۵۲ ایالت دارد؟

 

۷- درگذشت نیل آرمسترانگ

نیل آرمسترانگ، یکی از مهمترین فضانوردان و اولین کسی که به روی ماه قدم گذاشت، در تاریخ ۲۵ آگوست ۲۰۱۲ در شهر سینسیناتی ایالت اوهایو در گذشت اما در بین طرفداران او شایع است که وی یک سال بعد در ۲۰۱۳ درگذشته است.

[تعداد رای:6]

درباره نویسنده

آرش آذرهمایون

آرش آذرهمایون

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران

5 دیدگاه

 • کمتر کسی پیدا میشه که این حقیقت انکار ناپذیر که جهان های موازی و فرازمینی ها وجود دارنو انکار کنه! مگه اینکه یه احمق به تمام معنا باشه 🙂

  • خیلیا پیدا میشن که تصوراتشون رو حقایق انکار ناپذیر میدونن و میگن هرکی مثل اونا فکر نمیکنه احمقه ?

  • احمق کسی هس ک فک کنه همه ی نظریه ها میتونه درست و واقعی باشه !!! اینکه ی شخصیت کارتونی عینک داشته باشه یا نداشته باشه چ فرقی داره … این میتونه خطای ذهن باشه ک خب همه داریم … و بیشمار ازین خطاها ک اهمیت و تاثیر گذاری توی مسیر زندگیمون ندارن … اگه جهان موازی ب این معنا وجود داشته باشه باید چیزهای خیلی بزرگتر و عینی تری ازش رو شاهد باشیم … و در مورد خواب هم خب روح در هنگام خواب آزاده و اسیر جسم نیست پس میتونه ب سطح آگاهی بیشتری دست پیدا کنه … و پدیده ی طبیعی هست…

  • من موافقم
   این ها فقط تعداد کمی مدرک است ما مدارک زیادی پیدا کردیم که دنیای مواضی وجود داره
   اما با این مدارک بازم نمیتونیم بصورت قطعی بگیم دنیای مواضی وجود داره
   اما اگه ثابت بشه جهان رو متحول میکنه

 • فیزیک کوانتوم و مبحث دنیاهای مجازی خیلی زیاد جالب و گاهی غیر قابل باور هست. متاسفانه منبع فارسی خیلی نیست. شاید برای مخاطب هات جالب باشه در مورد مسافر تارد یا شهر ابری هم بزار . ممنون از مطلب خوبت

دیدگاهتان را بنویسید