مهندسی عمران

بهترین ورژن اتوکد کدام نسخه است؟ جدیدترین نسخه اتوکد چیست؟

آرش آذرهمایون
نوشته شده توسط آرش آذرهمایون

اگر شما دانشجوی رشته مهندسی عمران و یا مهندسی معماری بوده یا هستید، حتما این سوال برایتان پیش آمده است که بهترین ورژن اتوکد کدام نسخه می باشد؟ کدام نسخه دارای رابط کاربری بهتری بوده؟ کدام نسخه برای یک تازه کار بهتر است؟ کدام ورژن برای حرفه ای ها مناسب تر است؟

و اگر با این نرم افزار کار کرده باشید، حتما همیشه به دنبال جدیدترین ورژن بوده اید و کنجکاو شده اید که چه قابلیت های جدیدی به آن اضافه شده است. در ادامه به این سوالات پاسخ می دهیم، پس با ما همراه باشید.

 

بهترین ورژن اتوکد کدام نسخه می باشد؟

کمپانی Autodesk از ابتدا تا به امروز 33 نسخه نرم افزار اتوکد بیرون داده است. بنده در طی حدود 10 سال استفاده از نرم افزار اتوکد از ورژن 2005 تا 2019 را مشاهده کرده و کم و بیش از اکثر نسخه ها استفاده کرده ام. نسخه های پیشین اتوکد طبیعتا ضعف های بسیاری داشته اند که نام بردن آن ها خارج از هدف این مبحث می باشد. در زیر نسخه های اتوکد از سال 2005 به بعد به ترتیب از قدیم به جدید آورده شده اند :

  • Autocad 2005
  • Autocad 2006
  • Autocad 2007

  • Autocad 2018
  • Autocad 2019

برای اطلاع بیشتر از همه نسخه های نرم افزار اتوکد از گذشته تا اکنون کلیک کنید.

خب، جالب است بدانید که نرم افزار اتوکد نسخه 2007 شهرت زیادی به دست آورد و تا به امروز از لحاظ سبکی بهترین ورژن اتوکد بوده و به خاطر کاربری آسانی که دارد هنوز عده کثیری از آن استفاده می کنند. اما این نسخه در بخش سه بعدی دارای مشکلات و باگ هایی بود که کمپانی Autodesk در نسخه اتوکد 2010 آنها را برطرف نمود. اما باز هم این ورژن آن طور که باید کاربران بخش سه بعدی خود را راضی نکرد تا این که در نسخه اتوکد 2013 یک نرم افزار کاملا بی نقص و روان ارائه شد اما این امر باعث شده بود که اتوکد بسیار سنگین شود و این موضوع در کامپیوترهای خانگی بسیار مشهود بود.

کمپانی Autodesk با نسخه اتوکد 2014 توانایی خود در رفع باگ های نرم افزار در بخش های دو بعدی و سه بعدی و همچنین افزایش چشمگیر سرعت اجرا و روان کار کردن نرم افزار نشان داد. از نظر بسیاری از مهندسان و کاربران این نرم افزار و همچنین تجربه شخصی بنده این نسخه بهترین ورژن بوده است چرا که علاوه بر رفع شدن باگ ها و افزایش سرعتی که بیان شد، با تمامی نسخه های ویندوز سازگار است و به نوعی می توان گفت آن چه خوبان همه داشته اند، این نسخه یک جا دارد…

 

اما متاسفانه اتوکد 2014 آخرین نسخه اتوکد است که دارای ویژگی Autocad Classic می باشد. نسخه های بعد از این ورژن تفاوت چشمگیری از لحاظ کاربری و سرعت نداشته اند و چه بسا کندتر و سنگین تر هم شده اند.

 

در پایان پیشنهاد من به شما این است که،

در ابتدا اگر به تازگی قصد یادگیری این نرم افزار را دارید از آخرین نسخه آن که در حال حاضر Autocad 2019 می باشد استفاده کنید زیرا به عنوان یک تازه کار استفاده از جدیدترین منو ها و ریبون برنامه را یاد بگیرید. در این صورت کار با نسخه های قدیمی هم برای شما بسیار آسان خواهد بود.

اما اگر این کاره هستید و استفاده از Autocad Classic برایتان اهمیت چندانی ندارد بهترین ورژن اتوکد برای شما نسخه 2016 است. ولی اگر دوست دارید یک نسخه کامل و به قول معروف از گذشته تا اکنون استفاده کنید نسخه اتوکد 2016 را نصب نمایید زیرا بهترین ورژن اتوکد برای شما خواهد بود. من به شما اطمینان می دهم که از نسخه های جدیدتر چیزی کم ندارد و در نهایت شاید چند مدل هاشور کمتر داشته باشد!

 

جدیدترین ورژن اتوکد چیست؟

در حال حاضر جدیدترین ورژن اتوکد نسخه 2019 می باشد که به صورت کلی تفاوتی با نسخه پیشین نداشته است و تنها تغییرات ظاهری در منو و روان تر شدن کار با لایه ها می باشد و نهایتا در مقابل سنگین تر شدن بیشتر نرم افزار هیچ افزونه کاربردی اضافه نشده است.

درباره نویسنده

آرش آذرهمایون

آرش آذرهمایون

فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی عمران

درج دیدگاه